Puh nu är appellen avklarad!!
Samling kl 09 på Ockelbo Bk -lagom tid för en morgontrött förare!!
Snabb genomgång och sen ut till skogen för spår -MiniMallen hade start nummer fyra -perfekt då hann jag blåsa ur honom med lite koncentrationsövningar och lite lek!
Han har blivit betydligt bättre i spåret men det går fortfarande fort fort fort!! Tur han har så stort föremål/pinne intresse så han missar inte pinnarna fast det går undan i spåret!!
Betyg Spår: 10-10
Åter till klubben för budföring -Minimallen älskar att springa och har inga problem att springa till mottagaren men sen är det stopp!
Är man lydig så är man och matte har inte kallat in å då sitter man kvar!! Nåväl ett dk hos mottagaren på march sen iväg!!
Betyg: Budföring 9-9
Sen dax för platsliggning och nu var magen i uppror, fasen vad jag ogillar detta moment!!
MiniMallen är stadig på platsen och är tränad med provokation men kommer någon fram till honom nja då blir det inte skoj!!
Alla hundarna låg fram tills det var ca 30 sekunder kvar då far schäfern som ligger som nr två iväg som skjuten ur en kanon -långa halsar blev det på de övriga hundarna men alla låg kvar puh!!
Betyg Platsliggning: 10-10

Nu det skojiga kvar -jag älskar verkligen att gå ut på planen med denna hund -en sprängfärdig dynamit bomb som med varlig fast hand ledsagas genom programmet och som genomför lydnaden på ett prydligt sätt med hög attityd!!
Linförighet
|
9.0-10
|
Framförgående
|
9.0-8.5
|
Platsläggande
|
10-9.5
|
Inkallning
|
9.0-9.0
|
Apportering
|
9.0-7.0
|
Hopp
|
10-10
|
Plastliggning
|
10-10
|
Summa Lydnad: 215.00 Poäng
Summa Special: 88.00 Poäng
Totalpoäng: 303.00 Poäng 1:a Placering och Uppflyttad!!
Härliga lilla MiniMallen så pigg och glad men ändå lite trött i kolan -inte lätt när man inte är så gammal och ska hålla ihop en hel dag i brukset!!
Extra roligt med alla fina ord från både domare, tävlingsledare med flera som verkligen gillar min härliga MiniMalle -tack för det -så roligt att få höra!!
Nedan: Maud & Mira som med några få ynka poäng missade uppflytten!!
Bara å på´t igen -nästa gång fixar ni det!!

Efter tävlingen så åkte vi vidare till Gävle för en träningsträff med Lena och Kryddisen och då fick MaxiMallen jobba på lite med bruks momenten och som alltid en härlig träningsdag med träning och fika!!
MaxiMallen var ju anmäld till elitspår med förblev kvar på femte reservplast och nu siktar vi på DM i Ludvika i helgen som kommer och ja det ska bli spännande -det kan gå hur som helst!!
MaxiMallen kan gå hur fint som helst om han får rätt stöttning och det hänger en hel del på den där ”matten” att hon med teamwork känsla guidar honom genom dagen!
Sen får vi hoppas på framspår och ett bra uppletande!!
Ett sökpass med MiniMallen har vi hunnit med oxå och denna gång blev det en riktig fullträff med fina slag, rakt ut med lek och mys hos figgarna och ja det kommer nog bli sökhund av även MiniMallen -det har ju blivit det av alla mina hundar -men vägen känns rätt så lång med denna gosse innan vi ens kan tänka tävling!
Så vi får väl parallellt roa oss med spåret tills han blir klar att gå ut i söket!
På tal om söket -härliga mamma Bita lyckades slå till på helgens söktävling och har nu två fina resultat som troligen kommer räcka till en start på Bruks SM -Stort Grattis till er!!
Så nu blir även årets SM stressigt då man ska hinna med att se både mamma Bita & pappa Best, Lena och Kryddan och Staffan och Quintus men oj vad skoj det ska bli och boendet är sedan länge bokat och klart!!
Snart är det dax för årets kennel läger med BruksViljans och det ska bli så skoj att få träffa alla syskonen och denna gång så blir lägret nästgårds -nämligen hemma hos Frida och Jonas i Biskopskulla!!
När jag hade min Santa Fe TOR så kände alla igen min bil! -När jag sen bytte till TOR II så var det många som inte kände igen min bil och visst skönt ibland att få åka omkring lite anonymt men tråkigt när ingen hejjade på mig -nåväl dax å "hotta" till den lite och med en tuff skylt på grillen så känner man nu igen min bil hihi!!
